Adrian Dąbrowski Adrian Dąbrowski
229
BLOG

Pretekst rządu i kłamstwa ws trybunału

Adrian Dąbrowski Adrian Dąbrowski Polityka Obserwuj notkę 5

Witam dziś zajmę się tłumaczeniami obecnego rządu. rząd ostatnio stwierdził iż "Podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa" Wcześniej mówił iż gdyby opublikował groziłby pani Szydło trybunał stanu za łamanie konstytucji. Pytam kto by ją podał i po co ? Nikt z opozycji co potwierdzają wszystkie kluby. Czyli ktoś z partii PIS a podobno pani premierzyca nie jest żadną marionetką a samodzielną premierzycą A to numer.. Nieładnie wróćmy jednak do meritum. Taki wniosek nawet gdyby się pojawił to by natychmiast  przepadł ponieważ od decyzji czy coś jest sprzeczne z konstytucją czy nie  jest trybunał konstytucyjny.. To jest primo, sekundo premierzyca w tym momencie powołała się na decyzję platfusów tyle iż to co zrobiły z kilkoma sędziami platfusy nie ma żadnego znaczenia ponieważ był to tylko pretekst. Spytacie czemu już uzasadniam.

W projekcie konstytucji PIS celowo usuniętej przed wyborami (wiedzieli iż nie uzyskają większości konstytucyjnej) znajdują się zapisy rzecz jasna o trybunale konstytucyjnym.

Oto te najciekawsze zmiany związane z TK


Art. 128 

1.    Trybunał Konstytucyjny składa się z 18 sędziów.
2.    Sędzia Trybunału Konstytucyjnego jest powoływany na 9 lat. Ponowne powołanie jest niedopuszczalne.
3.    Sędziego Trybunału Konstytucyjnego powołują, w przypadku zwolnienia urzędu sędziowskiego, kolejno: Prezydent Rzeczypospolitej, Sejm i Senat spośród osób nieskazitelnego charakteru wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem prawniczym. Sejm lub Senat powołuje sędziego Trybunału Konstytucyjnego bezwzględną większością głosów.
4.    Prezydent Rzeczypospolitej powołuje spośród sędziów Trybunału Konstytucyjnego jego Prezesa i dwóch wiceprezesów. Funkcje te sprawują oni przez okres 4 lat od dnia powołania, lecz nie dłużej niż do końca sprawowania urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Tę samą funkcję można pełnić tylko raz.

Art. 131

1.    Trybunał Konstytucyjny, po rozważeniu istotnych okoliczności i prawnie chronionych interesów, może tymczasowo zawiesić stosowanie przepisów prawa kwestionowanych w trybie art. 129 lub wykonanie aktu stosowania Konstytucji kwestionowanego w trybie 130 ust. 2, jeżeli zarzut niezgodności z Konstytucją został uprawdopodobniony. Do czasu zakończenia postępowania Trybunał Konstytucyjny może zmieniać swoje rozstrzygnięcie w tej sprawie.
2.    Jeżeli Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie inaczej, wyrok wydany na podstawie ust. 1 obowiązuje od następnego dnia po dniu jego ogłoszenia w odpowiednim organie publikacyjnym do następnego dnia po dniu ogłoszenia w tym organie orzeczenia kończącego postępowanie.

Art. 135

1.    Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, z zastrzeżeniem ust. 5. W wydaniu orzeczenia w pełnym składzie bierze udział co najmniej 15 sędziów.
2.    Wyrok w pełnym składzie zapada:
1)    w sprawach określonych w art. 129 – głosami co najmniej 12 sędziów,
2)    w pozostałych sprawach – większością głosów.
3.    W razie braku większości wymaganej w ust. 2 pkt 1 postępowanie umarza się.
4.    Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do wyroków wydawanych na podstawie art. 131 ust. 1.
5.    Trybunał Konstytucyjny w składzie trzyosobowym:
1)    na zasadach określonych w ustawie dokonuje wstępnej oceny pism inicjujących postępowanie i postanawia o przyjęciu albo od-mowie przyjęcia sprawy do rozpoznania;
2)    rozpoznaje indywidualne i samorządowe skargi konstytucyjne w zakresie nieobejmującym orzeczenia w sprawie zgodności przepisów prawa z Konstytucją;
3)    rozstrzyga określone w ustawie sprawy proceduralne.
6.    Trybu określonego w ust. 5 pkt 1 nie stosuje się, jeżeli inicjatywa po-chodzi od Prezydenta Rzeczypospolitej lub składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego.
7.    Przed ogłoszeniem wyroku Trybunał Konstytucyjny sporządza jego pisemne uzasadnienie. Z ważnych powodów może odroczyć sporządzenie uzasadnienia wyroku wydanego na podstawie art. 131 ust. 1, jednak nie dużej niż o 30 dni.
8.    W uzasadnieniu wyroku wydanego w pełnym składzie czyni się wzmiankę, że wyrok zapadł jednogłośnie albo określonym stosunkiem głosów.

Zacznijmy od art 128 ustęp 1 tu wyraźnie widać iż ustawa naprawcza jest niczym innym jak tylko kalką konstytucji PIS projekt 2010.  Którą jak wskazuje nazwa PIS już to wcześniej zaplanowało a więc zachowanie PO było tylko dla nich miłym prezentem.

Tak samo art 131 ustęp 2 jest niczym innym jak likwidacją vacatio legis który to postulat jest także "naprawczej". Zmienili art. 135 ustęp 2 punkt 1 ponieważ  12 sędziów mogło by już teraz legalnie orzekać wyroki.

 

Pretekst rządu i kłamstwa ws trybunału

Po prostu feminista oraz pacyfista lewicowiec, anarchosyndykalista rewizjonista, mizoginizm jest moim genetycznym wrogiem. Od niedawna prowadzę bloga http://lewyfeminista.blogspot.com/ Adrian Dąbrowski Adrian Dąbrowski lubi Feminism Mimo wszystko patriota tak jak większość racjonalistów http://www.racjonalista.pl/index.php/s,8 SONDA Czy popierasz postulat odebrania prawa wyborczego każdemu urzędnikowi państwowemu? TAK NIE Zobacz wyniki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka